Samorząd uczniowski – jeden z organów szkoły (pozostałymi organami są: dyrektor, rada pedagogiczna i rada szkoły), organizacja uczniów danej szkoły, obejmująca całą społeczność uczniowską, niezależna od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii oraz ugrupowań politycznych.

Prekursorami samorządności uczniowskiej w Polsce byli: Janusz Korczak, Władysław Przanowski, Aleksander Kamiński.

Powołanie samorządu uczniowskiego w polskiej szkole gwarantuje Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 grudnia 1991 roku. Zgodnie z przywołaną ustawą samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie danej szkoły. Uczniowie w demokratycznych wyborach wybierają swoich przedstawicieli zasiadających w organach samorządu uczniowskiego. Zasady wybierania przedstawicieli uczniów do organów muszą zostać ustalone w regulaminie samorządu uczniowskiego, który jest uchwalany przez uczniów w powszechnym, równym i tajnym głosowaniu.

Filtr tytułów      Wyświetl:
# Tytuł artykułu
1 Władze Samorządu Uczniowskiego
2 Regulamin Samorządu Uczniowskiego

Kalendarz szkolny 2016/17

• 3.06.2017 - Festyn Rodzinny
  • 6.06.2017 - Dzień Patrona
  • 22.06.2017 - Zakończenie roku szkolnego (dzieci przedszkolne)
  • 23.06.2017 - Zakończenie roku szkolnego (kl. II-VI)